Výlet do Christchurch (štvrtý článok zo Zélandu)

Autor: Kristína Poperníková | 28.12.2016 o 0:46 | Karma článku: 3,73 | Prečítané:  471x

S našou prácou v záhrade bol mladý pár taký spokojný, že nám dokonca povedali: „Urobili ste dobrú prácu, vezmite si dnes deň voľna“. Nás to samozrejme tak potešilo, že sme ho ihneď využili a niekam šli.

Jeden deň sme si urobili čisto výlet do Christchurchu, žiadne vybavovačky len obzrieť mesto a podobne.

Christchurch

  • najväčšie mesto južného ostrova;
  • tretie najväčšie na Novom Zélande (po Auclande a Wellingtone);
  • cca 380tis. obyvateľov;
  • posledné veľké zemetrasenia 2010-2012

Cesta do centra nám z Little River trvala necelú hodinu. Toto mesto nám už nebolo také cudzie, vedeli sme kde nájdeme Pack and Save, kde sme nakupovali potraviny a vedeli sme kde býval Mišo a kde je banka či letisko. Všeobecne sa dalo povedať, že sa vieme orientovať pomocou veľkých štyroch ciest, ktoré obkolesujú centrum mesta. Inak cesty v Christchurchi sú riadne široké, väčšinou sa dá zastavť a zaparkovať auto na kraji a nemusíte vychádzať kolesom na chodník a aj tak ostáva na ceste dostatok priestoru.

Christchurch bolo nedávno že vraj krásne mesto s množstvom starých budov ale zasiahli ho silné zemetrasenia a mnohé stavby sa dôsledkom toho zrútili alebo vážne poškodili. Teraz má skôr stavebný charakter, na každom rohu niečo stavajú alebo sú zrúcaniny za plotom aby k nim ľudia nemohli z bezpečnostných dôvodov. V dobe keď sme ho navštívili my, pôsobilo na nás dosť depresívne, ešte aj počasie bolo o ničom- zamračené, miestami prehánky a chladno.

Prešli sme sa ulicami centra mesta a ukryli pred dažďom v múzeu, ktoré bolo zadarmo. A čo sme videli tam? Asi všetko... skôr som sa mala opýtať čo tam nemali. Obzreli sme si oddelenie praveku s krásnymi figurínami praľudí a vykopávkami okrem iného aj vtáka Moa, oddelenie maorskej kultúry a oddelenie kolonizátorov z Európy. Videli sme prírodopisné zbierky vtákov a zvierat, polárne a morské oddelenie, oddelenie venujúce sa prírodným zdrojom a hviezdam a dokonca aj výstavu  Novozélandských aeroliniek.

Určite sa dá v Christchurchi toho vidieť a zažiť oveľa viac ako to čo sme si tam vtedy obzreli my, ale možno si doplníme zážitky neskôr a možno nie...to sa ešte uvidí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena klesla podľa úradu v priemere o 4,3 percenta.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?