Výlet do Christchurch (štvrtý článok zo Zélandu)

Autor: Kristína Poperníková | 28.12.2016 o 0:46 | Karma článku: 3,64 | Prečítané:  734x

S našou prácou v záhrade bol mladý pár taký spokojný, že nám dokonca povedali: „Urobili ste dobrú prácu, vezmite si dnes deň voľna“. Nás to samozrejme tak potešilo, že sme ho ihneď využili a niekam šli.

Jeden deň sme si urobili čisto výlet do Christchurchu, žiadne vybavovačky len obzrieť mesto a podobne.

Christchurch

  • najväčšie mesto južného ostrova;
  • tretie najväčšie na Novom Zélande (po Auclande a Wellingtone);
  • cca 380tis. obyvateľov;
  • posledné veľké zemetrasenia 2010-2012

Cesta do centra nám z Little River trvala necelú hodinu. Toto mesto nám už nebolo také cudzie, vedeli sme kde nájdeme Pack and Save, kde sme nakupovali potraviny a vedeli sme kde býval Mišo a kde je banka či letisko. Všeobecne sa dalo povedať, že sa vieme orientovať pomocou veľkých štyroch ciest, ktoré obkolesujú centrum mesta. Inak cesty v Christchurchi sú riadne široké, väčšinou sa dá zastavť a zaparkovať auto na kraji a nemusíte vychádzať kolesom na chodník a aj tak ostáva na ceste dostatok priestoru.

Christchurch bolo nedávno že vraj krásne mesto s množstvom starých budov ale zasiahli ho silné zemetrasenia a mnohé stavby sa dôsledkom toho zrútili alebo vážne poškodili. Teraz má skôr stavebný charakter, na každom rohu niečo stavajú alebo sú zrúcaniny za plotom aby k nim ľudia nemohli z bezpečnostných dôvodov. V dobe keď sme ho navštívili my, pôsobilo na nás dosť depresívne, ešte aj počasie bolo o ničom- zamračené, miestami prehánky a chladno.

Prešli sme sa ulicami centra mesta a ukryli pred dažďom v múzeu, ktoré bolo zadarmo. A čo sme videli tam? Asi všetko... skôr som sa mala opýtať čo tam nemali. Obzreli sme si oddelenie praveku s krásnymi figurínami praľudí a vykopávkami okrem iného aj vtáka Moa, oddelenie maorskej kultúry a oddelenie kolonizátorov z Európy. Videli sme prírodopisné zbierky vtákov a zvierat, polárne a morské oddelenie, oddelenie venujúce sa prírodným zdrojom a hviezdam a dokonca aj výstavu  Novozélandských aeroliniek.

Určite sa dá v Christchurchi toho vidieť a zažiť oveľa viac ako to čo sme si tam vtedy obzreli my, ale možno si doplníme zážitky neskôr a možno nie...to sa ešte uvidí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.

PLUS

Boli sme u posledného grófa Šternberka zo Šternberka

Po hrade jazdili na trojkolkách, aj robili omše.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?