Zase Invercargill. (pätnásty článok zo Zélandu)

Autor: Kristína Poperníková | 3.4.2017 o 7:36 | Karma článku: 5,67 | Prečítané:  337x

Môj život pripomína život nejakého filmového hrdinu.   Ani milý kiwák menom Olly ma na mojej ceste nezastavil. Z Dunedinu som sa náhle presunula do Invercargillu. Zase. Že prečo?!

Lebo som chcela zachrániť Vianoce rodinke, s ktorou som sa spojila ešte v Cromwelli a tak trochu zabudla na to odvolať stráženie ich domu a zvierat.

(Vysvetlíme si situáciu, lebo sa možno v tom strácate... keď som prišla o prácu v Cromwelli oslovila som nie len ľudí na stránke helpixu ale aj na ďalšej, ktorá je o strážení domu keď sú majitelia na dovolenke. Volala sa kiwihousesitters* a na nej som našla Sahru z Invercargillu, ktorá potrebovala strážiť dom a zvieratá počas vianočných sviatkov a Silvestra.)

Keď som ju oslovila, ešte sme si s Ivet neboli isté, či aj ona neopustí zberačské kruhy a viac menej sme si ten dom nechávali ako poistku, kde by sme mohli stráviť sviatky.  Dvadsiatehodruhého decembra som volala so sklamanou Sahrou a snažila sa jej vysvetliť, že nemôžeme strážiť s Ivet jej dom, lebo sme sa rozdelili a Ivet je stále v Cromwelli, kde pracuje (a mne bolo v Dunedine tak dobre a bola som dohodnutá stráviť Vianoce s Ollym a jeho rodinou). Po chvíli premýšľania som jej zavolala späť a spýtala sa, či naozaj nikoho iného na stráženie nemá a že ak nie, tak ja teda prídem a budem tam aj sama. Zachránim im Vianoce aby mohli ísť na dovolenku a nebáli sa o svoje zvieratá!

Takže po telefonáte som sa hneď pobalila a počkala na Ollyho aby som sa s ním naživo rozlúčila a pádila som na Kevinovi opäť na juh do Invercargillu, na malú farmu (2 kravy, 10 oviec a 2 feny, cca 10 min. autom od centra mesta

Keď som dorazila na miesto ostala som v nemom úžase, ten dom bol obrovský!

Toto som si zapísala keď som tam bola:

Pokúsim sa opísať tento dom alebo palác alebo čo to je...je obrovský. Keď vojdem dnu hlavným vchodom ocitnem sa v hale s Vianočným stromčekom na stole a uvidím pätoro dverí kam sa dá vstúpiť, jedny vedú do pracovne, ďalšie do herne, ďalšie do kuchyne, ďalšie sú v podstate chodba do ľavého krídla domu a jedny sú od toalety. Herňa má cca 4x6m a dá sa z nej ísť do kuchyne alebo do pravého krídla, kde je moja izba, ďalšia izba, kúpelňa, práčovňa a garáže.

Už ste sa stratili? Vedzte, že ja som mala taký pocit prvé dni. Ešte to pokračuje...

Z kuchyne, ktorá je spojená s obývačkou (cca 7x9m) vedú ďalšie dvere do ďalšej obývačky kde je televízor a veľký vianočný stromček. A čo je ešte v ľavom krídle?! No predsa dve detské izby, rodičovská spálňa a kúpeľňa. Izby sú tu nehorázne veľké hlavne obývačka, obývačkokuchyňa a rodičovská spálňa.... Akože kým toto niekto poupratuje, tak teda má čo robiť a ešte tie obrovské okná, z ktorých je vidieť pasúce sa stáda oviec.... je to také maximalistické. Ešte aj do sprchy v mojej kúpeľni by sme sa vošli a osprchovali štyri Kristíny. :D

Prvý deň som tam bola spolu s majiteľmi a poukazovali mi kde čo je a ako sa starať o psov a dobytok. Na ďalší deň som zbehla do centra sa spýtať na nejakú ľahšiu prácu ale všetci mi povedali, že budú niekoho potrebovať až po vianočných sviatkoch alebo po prázdninách. (To by bolo fajn, bývať zadara a popri tom pracovať.)

Spoznala som aj rodičov majiteľa domu, v ktorom som bývala (keby niečo, mala som číslo na nich, bývali cca hodinu od Invercargillu). Nakoniec som sa so Sahraninim svokrom (George) stretla viackrát, lebo prišiel niečo robiť na záhradu a tak som sa naučila aj kosiť parádnou John Deer kosačkou čo vyzerá ako malé autíčko a dal mi aj zopár tipov na výlety.

Vianoce som strávila varením a pečením. Urobila som dokonca aj domácu majonézu na zemiakový šalát. Rybu som mala z konzervy, nejaké koláčiky mi nechala Sahra, ja som upiekla štrúdľu, uvarila hrachovú polievku a namiesto kapusty v kapustnici som mala kapustu s fliačkami. Otvorila som si víno a strávila príjemný deň prevažne vo vnútri domu. Skúsila som ísť aj na pláž (ako som počula, je to kiwácky zvyk ísť na Vianoce na pláž) ale strašne tam fučalo. Na pláži som videla zopár ľudí hrabať v piesku a tak som šla k nim a spýtala sa čo to robia. Milá pani mi vysvetlila a ukázala obrovské mušle, ktoré vyhrabávala ona s jej rodinou z piesku (cca 30cm hlboko). Sviatočný deň pokračoval sledovaním Popelky v počítači a zaspaním v gauči (takže som zmeškala polnočnú). To som chcela napraviť a zaspievať si koledy v kostole na ďalší deň ráno a bola som nemilo prekvapená, že nezaznela Tichá noc (Sighlent night), ešteže som mala nejaké koledy stiahnuté v mobile a poriadne som si zaspievala v aute cestou z kostola na farmu. Počasie v Innvercargille bolo chladné a riadne tam fučalo a aspoň raz denne pršalo. Takže žiadne pohodové kúpanie sa v mori... (možno o rok).

Silvestra som strávila opäť sama. Cez deň som sa opäť pokúsila stráviť nejaký čas na pláži, kúpačka v oceáne v januári?! Fuuu, to bola rýchlovka, zase fučalo!  Pretelefonovala som celý večer s priateľmi a rodičmi v „zámku“ zatiaľ čo som jedla zase slovenské tradičné jedlá. Na slovensku bol čas obeda, keď som si pripila na Nový Rok 2017, ktorý chcem stráviť mimo domova.

Jeden deň som sa vybrala aj na túru podľa Georgovej rady a prešla som sa dobré 4 hodiny sama po lese. Bola to zábava, rozprávala som sa sama so sebou. Svoje myšlienky som si nahrávala na diktafón a potom si to prehrávala. A stretla som divného chlapca, prvýkrát som mala strach byť v zélandskom lese sama. Tento pocit ma po čase opustil, keď som stretávala aj iných ľudí na chodníku (našťasie).

*housitting- stráženie domu/bytu, väčšinou v spojení so starostlivosťou aj o zvieratá či rastliny počas neprítomnosti majiteľov (tí sú väčšinou niekde na ceste či dovolenke), odmenou za starostlivosť je možnosť bezplatne obývať daný dom/byt.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.

PLUS

Boli sme u posledného grófa Šternberka zo Šternberka

Po hrade jazdili na trojkolkách, aj robili omše.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?