Farma Flagstaf - Thomas a Sue (devätnásty článok zo Zélandu)

Autor: Kristína Poperníková | 16.4.2017 o 13:27 | Karma článku: 5,77 | Prečítané:  537x

Keď som prišla na farmu, nikto ma nečakal. Ale ako je už starým známym zvykom tu na Zélande, samozrejme bolo všetko pootvárané.

Našla som Thomasovu dcéru Kathryn ako kočíkuje malú Holly po príjazdovej ceste a tá mi povedala, kedy sa vráti Thomas, do vtedy som čakala u nej. Spoznala som aj jej druhú dcéru Luccy (3 roky) a manžela Simona (Austrálčan).

Na farme sa žilo v podstate dobre. Každý deň som jedla mäso a bolo jedno či na raňajky, obed či večeru.  Hneď na druhý deň po príchode som zažila šok- videla som naživo ako zabíjali baranov. No ale prežila som to a urobila aj fotodokumentáciu (nevhodnú pre slabšie žalúdky). Moja práca v rámci wwoofingu bola hlavne výpomoc s vecami na farme. Takže som bola v pätách Thomasovi a robila čo povedal. Niekedy sme sa boli len tak povoziť na štvorkolke a pozrieť dobytok, či je všetko v poridku, ja som fotila alebo vytrhávala burinu. Väčšinou to nebolo nič zložité. Sem tam sme aj presúvali dobytok z ohrád a to bola väčšia prča. Fakt som sa cítila ako v nejakom westerne. Thomas s klobúkom na hlave a s koženým dlhým bičom v ruke, sediac na koni, na nohách ostrohy a cigareta v ústach, schovaná pod hustými fúzami. Ja som sedela na koni po veľmi dlhej dobe ale nebála som sa, dali mi Sally (starú, bezpečnostnú kobylu) ktorá bola lenivá a chlapi ma častokrát museli čakať. Až kým som nezačala používať bičík (paličku), to sa trošku zrýchlila. Myslím, že som bola v jazde na koni každým dňom lepšia a aj nohy a zadok ma každým dňom boleli menej. Bolo to úžasné sledovať ako vedeli všetci čo robiť. Nie len ľudia (Thomas a Simon) ale aj psi či kone.

 

West Coast je typický daždivým počasím a veruže som si to zažila na vlastnej koži. Keď pršalo, tak to bolo dosť nudné. Sedela som zatvorená vo vnúrti a pozerala von ako sa valí voda z neba. Gumáky a repelent som používala každý deň.

Niekedy som pomáhala Kathryn s dievčatami, niekedy som piekla, či varila.

Naozaj som sa snažila rozumieť domácim ale mala som stále taký pocit, že im nerozumiem ani 30%, rozprávali rýchlo a slangovo. Okrem mňa mali ďalších helpixákov.

Juliett, Francúzska, ktorá pomáhala s deťmi alebo pracovala v stánku s občerstvením na pláži. Bývala v Kathryninom dome.

Frederik, Dán, ktorý pomáhal na farme u Thomasovho syna Toma. Jeden večer som bola pozvaná k Tomovi- bol to taký náš mladícky večer s jahňacím a pivom, zmrzlinou a sledovaním starej anglickej telenovely (na počudovanie ju chalani strašne žrali).

Jeden deň som si urobila výlet do neďalekého Fox Glacier a pokračovala som potom do Franc Jozef Glacier. Keď zhrniem tento výlet, tak najviac sa mi páčilo jazero Matheson, kde som urobila kopec fotiek. Pri ľadovci som stretla milého Američana (Daniela), s ktorým som pokecala pár hodín zatiaľ čo sme sa prešli k ľadovcu a späť na parkovisko (fajn stretnúť niekoho nového na ceste a ešte keď sa mu dalo rozumieť).

Thomas bol veľmi spoločenský človek a aj keď býval takmer na konci sveta, vedel sa spojiť cez internet či vysielačku s priateľmi. Dokonca si našiel aj priateľku cez internet- Sue ( 61rokov, z Invercargillu ale 5 rokov, žije s Thomasom). A samozrejme dvere domu boli vždy otvorené pre priateľov- poľovníkov, ktorý boli na love jeleňov v lese alebo iba prechádzali okolo.

V noci bolo niekedy počuť zvláštne plačlivé zvuky vačice (possum), ktorá nemala potom dlhý a šťastný život na ovocných stromoch v thomasovej záhrade...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.

PLUS

Boli sme u posledného grófa Šternberka zo Šternberka

Po hrade jazdili na trojkolkách, aj robili omše.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?